________________" Svou vlastní minulost poznáme až tehdy, když Jediný ve své smrti nepřestane žít.... "________________

Antonín Dvořák

12. října 2007 v 22:33 | Wyrda |  Referáty

Antonín Dvořák

08.09.1841 - 01.05.1904

Antonín Dvořák se narodil v obci Nelahozeves, pocházel z muzikantské rodiny a již v dětství se věnoval zpěvu v místním kostele a hře na housle. Jeho otec byl řezník a hospodský v jedné osobě. V roce 1853 se Dvořákova rodina stěhuje k bezdětnému strýci do Zlonic. Zde začal hrát na violu a varhany. Učil se ve slavné varhanické škole v Praze.
Roku 1862, v začátcích českého vlastenectví, bylo založeno Národní divadlo a Národní opera. Dvořák nechyběl jako jeden z violistů v prvních uvedeních mnoha Smetanových oper, dokonce se po jeho vzoru pokusil napsat pár oper, leč pokusy Alfred a Král a uhlíř nezaznamenaly úspěch. První jeho dílo, s nímž byl sám spokojen byla 1. symfonie nazvaná Zlonické zvony. Dvořák při její kompozici čerpal ze svých vzpomínek na dětství a dospívání. První malé úspěchy však Dvořák zaznamenává až ve dvaatřiceti letech. Roku 1873 zhudebňuje vlastenecké poémy Dědicové Bílé Hory. Zakrátko se dostává do lepšího postavení ve společnosti, stává se varhaníkem v kostele a šťastně se žení s jednou ze svých žaček, Annou Čermákovou. Anna je sestrou Antonínovi životní lásky, Josefíny Čermákové, a však ona mi není souzena. Roku 1874 vysluhuje Dvořák cenu za svoje Moravské dvojzpěvy. Nakladatel Simrock na výzvy Johana Brahmse vydává Moravské dvojzpěvy v Evropě, kde Dvořák sklízí slávu a nové finanční příjmy. Na Simrokovu objednávku pak Dvořák skládá Slovanské tance po vzoru BrahmsovýchUherských tanců. Slovanské tance získávají takovou slávu, že původní verzi pro dvouruční klavír musí později převést do orchestrálního provedení. Dvořákovo dílo získává mezinárodní věhlas a začíná o něj jevit zájem Joseph Joachim, velký to houslista, který představuje sextetem a smyčcovým kvartetem Dvořákovu komorní hudbu v Berlíně. Roku 1884 je Dvořák pozván do Londýna, aby dirigoval svou Stabat Mater ( Sabat Madr ) složenou po smrti jedné ze svých dcer. Možnost dirigovat Stabat Mater dostal znovu na konci téhož roku u příležitosti oslav 800. Výročí založení Worcesterské katedrály. V Anglii také skládá oratorium Svatební košile, Svatá Ludmila, a Requiem. V roce 1892 je Dvořák obeslán dopisem ze Spojených států amerických. Zakladatelka národní konzervatoře v New Yorku, Jeannette Thurberová ( Žanet Trberová ), nabízí Dvořákovi neuvěřitelný plat 15 000 dolarů, za jeho působení na konzervatoři. Pod vlivem své manželky Anny pozvání příjmá. To ještě neví, jak velkolepé dílo ve světě rasových, a později i hospodářských problémů, ale i nadějí zpracuje. Ke stáří pak skládá čtyři symfonické básně: Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Holoubek, dvě opery, Čert a Káča a Rusalka.
Když Antonín Dvořák umírá, je oplakáván jako národní hrdina.
Zajímavost: Antonín Dvořák zaslal svou první symfonii na jakousi soutěž, ze které se mu nevrátila. Zapomněl na ni, a nikdy v životě ji neslyšel provedenou, premiérována byla až po jeho smrti.
Devátá symfonie Antonína Dvořáka, Z Nového světa, společně s Beethovenovou taktéž devátou beznadějně vyprodávají koncertní síně po celém světě. Obě patří ke světovým klenotům klasické hudby. Druhá věta Novosvětské, fenomenální largo, doprovázela roku 1969 ve sluchátkách Neila Armstronga při jeho prvním kroku na Měsíci. Antonín Dvořák 65 let po svém opuštěním pozemského života dobývá vesmír.

Za tiskové chyby neručím

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Klikni

Klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama