________________" Svou vlastní minulost poznáme až tehdy, když Jediný ve své smrti nepřestane žít.... "________________

Mentalní anorexie a bulimie

12. října 2007 v 22:39 | Wyrda |  Referáty

Mentalní anorexie

Mentální anorexie je onemocnění patřící do skupiny duševních poruch, projevující se hubnutím, odmítáním jídla a zvracením. Tato psychosomatická porucha ( z 95% u žen ) se projevuje tím, že žena odmítá potravu, neboť se mylně domnívá že má nadváhu. Lidé trpící mentální anorexií si nikdy nepřipadají dost štíhlí, i přesto že mají většinou pouhé tři čtvrtiny své doporučené váhy a jsou tak vyhublé že jim jsou vidět i žebra o sobě tvrdí že jsou tlustí. Typické je že stále myslí na jídlo, co si může dát a co ne, neboť má potraviny dovolené a nedovolené. I ty anorektičky, které bylo nutno hospitalizovat kvůli podvýživě ohrožující život ( váha kolem 30 kg ) ukazují lékařům na svém těle partie, kde ještě potřebují zhubnout. Průvodním jevem anorexie je váhový úbytek pod doporučenou dolní hranici zdravé váhy, přičemž tato porucha v příjímání potravy je zdraví velmi nebezpečná, není-li léčena, může nakonec způsobit metabolický rozvrat a smrt. Častá je ztráta menstruace, pokud dívka neužívá hormonální antikoncepci.
Dále poruchy sekrece ostatních hormonů, zimomřivost, neklid, únava, slabost, poruchy funkce a slabost orgánů v těle. Nemoc bývá doprovázena ztrátou zájmu o kontakt s vrstevníky, nesoustředěností a náladovostí.
Postihuje zejména dívky od 12 do 18 let.
Anorektička se obvykle zaměří na rituály při jídle. Krájí si jídlo na miniaturní kousíčky, počítají kolikrát přežvýkají jedno sousto nebo kolikrát si ukousli, někdy po každém soustu vypijí sklenici vody…. Tyto rituály jim pomáhají si neuvědomovat nepříjemné nebo bolestivé pocity a místo řešení těchto pocitů se raději soustředí na to, aby čtvrtku jablka rozkrájeli na 40 či 50 kousků.
Příčina je zejména v psychice. Anorektičky bývají ctižádostivé, psychicky spíše labilní, perfekcionistky, někdy úzkostné, poměrně často trpí depresemi. U dívek lze vypozorovat i strach z dospívání a odmítání ženské role.
Vlivy sociokulturní: Většina žen si myslí že čím budou štíhlejší tím budou i přitažlivější a úspěšnější, odborné studie však poukazují na fakt že příliš hubené ženy jsou spíše zavrhovány.
Příznaky:
· Stále myslím na jídlo
· Pokud sním jídlo které nemám sama sobě dovolené, tak na to pořád myslím
· Vážím pod normu své doporučené váhy
· Omezila jsem příjem kJ, potraviny dělím na povolené a zakázané

· Zvracím po většině jídel

· Neúměrně sportuji
· Používám odvodňující léky či projímadla
· Nedokáži se z ničeho radovat
· Pokud si jen vzpomenu na to že jsem tlustá, je mi ze sebe špatně
· Pozoruji jak vypadají ostatní aj.


Mentální bulimie

Mentální bulimie významně narušuje psychickou pohodu postižených, jejich společenský a rodinný život. Lidé s touto poruchou touží po jídle i když nemají hlad, za to se ovšem stydí, mívají pocity viny a proto jedí většinou tajně
( většinou se jedná o ženy ) . Lidé s nutkavou touhou po jídle dávají přednost moučné na cukr bohaté stravě, po níž hladina krevního cukru rychle stoupá. Slinivka na to reaguje zvýšenou tvorbou inzulinu, který může naopak vyvolat pokles hladiny cukru v krvi. To však zase vzbuzuje touhu po dalším jídle. Většina bulimiček se uchyluje k jídlu v důsledku stresu.
Příznaky:
· Konzumace mnohem většího množství jídla, než by většina lidí dokázala sníst za stejnou dobu
· Pocit ztráty kontroly nad jídlem
· Sebehodnocení nepřiměřeně závislé na tvaru postavy a tělesné hmotnosti
· Opakující se nepřiměřená snaha zabránit zvýšení hmotnosti aj.


Za tiskové chyby neručím

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni

Klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama